Odznaczenie Krzyżami Zasługi i Medalami Komisji Edukacji Narodowej

2 marca 2023

2 marca 2023 roku pomyślnie zakończyła się akcja społeczno – informacyjna “Zniszczono szacunek dla nauczycieli”. Akcja miała na celu pokazanie trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się nauczyciele, szczególnie ci, którzy swoją praca i zaangażowaniem w sposób szczególny wspierają dzieci i młodzież w procesie edukacyjnym.

Akcja miała również na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na niewręczenie pracownikom oświaty i wychowania odznaczeń państwowych i resortowych. Uhonorowanie odznaczeniami miało nastąpić w październiku 2022 roku podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowanej przez Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Białymstoku. Działania Związku polegające na wystosowaniu pism do Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka, Wojewody Podlaskiego – Bohdana Paszkowskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty – Beaty Pietruszki, spotkały się z konstruktywnymi rozmowami i reakcją kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Na wniosek Oddziału ZNP, Podlaski Kurator Oświaty i Wojewoda Podlaski dokonali aktu dekoracji nauczycieli Krzyżami Zasługi i Medalami Komisji Edukacji Narodowej w sali konferencyjnej Kuratorium Oświaty w Białymstoku – 2 marca 2023 r.